Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Jaký byl Motiv Open 2023?

12.07.2023

MOTIV OPEN 2023

4. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO BOWLINGOVÉHO TURNAJE

     Ve dnech 1. – 9. 7. 2023 se na herně Bowling Brno uskutečnil bowlingový turnaj evropské úrovně – Motiv Open 2023. Největší bowlingová událost roku na území České republiky co do počtu hráčů, počtu zúčastněných zemí, délky trvání, počtu odehraných her, ale hlavně skutečně evropské úrovně kvality hráčů. Turnaje se zúčastnilo hned 14 hráčů z červnového ME mužů ve Francii, přičemž Dennis Grünheid z Německa je držitel bronzové medaile ze soutěže trojic. Špičkovou úroveň ženského bowlingu zastupovaly držitelky stříbrné medaile z ME 2016 Martina Schütz z Německa a bronzových medailí z téhož mistrovství, rakouské hráčky Tamara Adler a Ivonne Gross. Z mladších hráčů můžeme jmenovat dánské sestry Karen a Sofie Nielsenovy. Karen získala na letošním MEJ ve Vídni zlato v soutěži Masters, a společně se sestrou bronz v soutěži týmů. Z chlapců to byli bronzoví z Vídně Fabian Gross z Rakouska a Šimon Jaroš ze Slovenska, nebo bronzový z ME 2022 Mikolaj Czarnecki z Polska. Za zmínku jistě stojí i absolutní nához 300 Aidase Daniunase z Litvy, kterého dosáhl v rámci ME 2023.

     Mohli bychom jmenovat ještě další hráče a jejich úspěchy, ale jak říká text na letácích o investování – úspěchy v minulosti nezaručují úspěchy v budoucnosti. O tom se měla přesvědčit řada favoritů. Vždyť již po kvalifikaci se loučila taková jména jako loňský vítěz Benjamin Kubalek z Rakouska, nebo 6násobná mistryně ČR Petra Otec Hanzlovská.

     Do finálové části, mezi 32 nejlepších, postoupilo 24 hráčů na základě celkového součtu 6 her v kvalifikaci. Dále 4 další nejlepší hrající v rundách 1-6 (Early bird), 2 hráči s nejvyšším náhozem ve speciální kategorii Turbo.

     Posledními, kteří se prosadili mezi 32 nejlepších, se stali půl hodiny po sobotní půlnoci, v loterii na 1 hru zvané Desperado, David Cooper z Velké Británie a o jediný bod i juniorský reprezentant Václav Kordulík. Vše bylo připraveno na ranní souboje prvního finálového kroku.

     Po krátkém spánku se od 9 hodin pustila do souboje na 3 hry od nuly dvacítka hráčů umístěných na pozicích 13. – 32. Zostra začali Sandro Brandt z Německa (279) a Mikolaj Czarnecki z Polska (278). Zatímco Brandt si postup do druhého kola pohlídal, Czarnecki pokazil 2.hru (149) a obsadil celkově 23. místo. 8 hráčů postoupilo do druhého finálového kola a začalo přituhovat.

     Už v první kole naznačil svoje možnosti i loni úspěšný teenager Andrii Gadiatskyi z Ukrajiny. Ve druhém si pak suverénně došel pro 1.místo a další postup po náhozech 258, 248 a 245. Zde se ukázala ošidnost výhody přímého postupu. Suverénní vítěz kvalifikace, Aleks Szczepaniak z Polska (průměr 261,7!), skončil o 13 kuželek na 9., tedy prvním nepostupovém místě. Vzhledem k tomu, že součet z druhého finálového kola se přenášel do kola třetího, začala se již nyní rýsovat finálová čtyřka ve složení Gadiatskyi (775), Trojek (738), Grünheid (727), Basala (703). Na slovenského borce tlačil mistr ČR v juniorech i mužích Ondřej Prekop (699), na svoji šanci číhal i 6. Michael Michajlow z Německa (681).

     První tři potvrdili svoji výkonnost z druhého kola a když Dennis Grünheid (218,217) odrazil atak Ondry Prekopa (186,216), bylo o finálové čtyřce jasno.

     Finále se hrálo stylem nejslabší máte padáka, tj. nejnižší nához znamenal pro hráče konec v soutěži. Po velkém boji zůstal na 4. místě Alex Basala za výkon 217. V další hře nestačil poslední zástupce jednorukých hráčů Dennis Grünheid na oba mladší soupeře a se 192 body získal 3. místo.

     Závěrečná finálová hra měla až příliš jednostranný průběh. Jako dobře promazaný stroj fungoval strikomat Andrie aby se zastavil na výsledku 265. K tomu je třeba ještě přičíst HDCP ve výši 8 bodů! Ano, vítězem prestižního turnaje evropské úrovně se stal 15letý Andrii Gadiatskyi z Ukrajiny. Skvělé druhé místo vybojoval Ondra Trojek, se třetím místem byl spokojený i Dennis Grünheid.

     Nejlepší ženou se stala celkově 19. Martina Schütz z Německa, druhá skončila celkově 29. Sofie Nielsen Kaergaard z Dánska.

     Souboj juniorů při neúčasti Andrie pro sebe získal přesvědčivě David Mojka, druhý skončil Šimon Komárek, třetí místo si do Estonska odvezl Robin Miklas.

     Turnaje se zúčastnilo celkem 182 hráčů ze 16 zemí Evropy. O vysoké úrovni turnaje hraném na mazacím modelu 2020 SYC NORTHROCK MEDIUM svědčí průměr 225,2, který zaručil 24., tedy poslední přímo postupové místo do finálových bojů. Celkem 69 hráčů dosáhlo na průměr 200 a vyšší bez HDCP. Přitom padla jediná 300!

     Škoda jen, že si cestu na takto kvalitní turnaj nenašlo víc tuzemských bowlerů. Jistě, turnaj se konal v týdnu, který dík svátkům značná část obyvatel ČR využívá na svojí dovolenou, ale…Kdy jindy si můžou reprezentanti (nebo adepti reprezentace), ale nejen ti, poměřit svoje síly se silnou zahraniční konkurencí na domácí půdě?

     Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se zasloužili o hladký průběh celého turnaje. Konkrétně pracovníkům sportovního centra Bowling Brno, kteří se od brzkého rána do pozdních nočních hodin starali o perfektní podmínky pro hru i kvalitní občerstvení. Zejména zahraniční účastníci vyslovovali slova obdivu a uznání doprovázená ujištěním, že ..see you next year!

Tak na shledanou na Motiv Open 2024!