Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Poprvé v Brně?

28.01.2019

Celé dění turnaje Motiv Bowling Brno Open se bude odehrávat, jak už název napovídá, v Brně. Pro ty, kteří zde budou poprvé a budou si chtít něčím vyplnit volné chvíle, jsme nachystali malý přehled toho, co je možné navštívit. Více v celém článku.

 

 

Brno je druhé největší město v České republice a největší město na Moravě. Leží na soutoku dvou řek, Svratky a Svitavy. V Brně žije přibližně 380 tisíc obyvatel. V jeho centru a okolí se nachází mnoho zajímavých památek, které si můžete prohlédnout. A navíc při koupi turistické karty BRNOPAS můžete získat zlevněné vstupné nebo vstup zdarma.

Připravili jsme pro Vás přehled několika míst, které stojí za to navštívit.

Hrad a pevnost Špilberk

Jedná se o rozlehlý komplex, který se nachází na stejnojmenném kopci. Hrad Špilberk byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Ve své době sloužil k ochraně českého státu i města Brna. V 17. a 18. století se stal vojenskou pevností a posléze byl přeměněn na civilní trestnici – jednalo se o nejtvrdší věznici v Evropě. V roce 1962 byl Špilberk prohlášen za národní kulturní památku. Hradby dnes nabízejí krásné výhledy na Brno. Sídlí zde Muzeum města Brna a pořádají se tady koncerty, divadelní představení a nejrůznější festivaly. V areálu najdete i zvonkohru složenou z patnácti zvonů nebo rozhlednu.

Veveří a Brněnská přehrada

Hrad Veveří patří k nejstarším z hradních areálů v celé České republice. Najdete ho zhruba 12 km severozápadně od centra města, nad Brněnskou přehradou. Po Brněnské přehradě se můžete svézt výletní lodí, ze které se nabízí krásný výhled na již zmiňovaný Hrad Veveří. Najdete zde i zoologickou zahradu, která se nachází kousek pod přehradní hrází.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat patří k památkám světového kulturního dědictví UNESCO. Pochází z let 1929–1930 kdy byla vybudována podle návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe. V prostorách jsou použity vzácné materiály, jako je např. onyx ze severního Maroka a italský travertin atd.

Stará radnice

Stará radnice je nejpozoruhodnější historická budova v centru Brna a slouží především ke kulturním účelům. V jejím průchodu můžete vidět krokodýla neboli brněnského draka. Dále je zde galerie, informační centrum a stálá expozice o historii této stavby. V letních měsících si můžete prohlédnout Křišťálový sál, Freskový sál a Klenotnici. Odvážlivci mohou vystoupat na 63 metrů vysokou věž, ze které je úžasný výhled na Brno. V areálu radnice se konají koncerty, festivaly a různá divadelní představení.

Kostel sv. Jakuba

Tento kostel je nejcennější památka pozdní gotiky v České republice. Najdete ho na Jakubském náměstí v centru města. Původně románská stavba se později přeměnila na gotický kostel. V roce 2001 zde byla objevena podzemní kostnice, která je přístupná veřejnosti. Jedná se o druhou největší kostnici v Evropě, hned po té pařížské.

Náměstí Svobody

Náměstí Svobody patří k nejvýznamnějším a nejživějším brněnským náměstím. Nacházejí se zde tři zcela rozdílné sochařské instalace a nejdiskutovanější je tzv. časostroj, vyrobený z černé žuly, z něhož pravidelně každý den v 11 hodin vypadává skleněná kulička, kterou si můžete ponechat. V okolí se nachází spoustu dalších menších náměstí, jako např.: Moravské náměstí, Zelný trh, Malinovské náměstí, Dominikánské náměstí nebo ulice Česká se spoustou příjemných kaváren a restaurací. Určitě si každý přijde na své.

Petrov

Petrov se rozkládá v městské části Brno-střed a patří mezi významná místa Brna i celé Moravy. Na kopci Petrov se rozkládá národní kulturní památka - Katedrála svatého Petra a Pavla. Tato katedrála je nepřehlédnutelnou dominantou města. Zajímavá je tím, že zvony odbíjí poledne v 11 hodin. Za pěkného počasí je zde příjemná procházka v Denisových sadech nebo v Kapucínských zahradách.

 

Pro více informací se můžete podívat na webové stránky města Brna.